Poradnia ginekologiczno-położnicza

W Poradni realizowany jest Program profilaktyki raka szyjki macicy

W Poradni realizowany jest Program profilaktyki raka szyjki macicy
Celem programu jest zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na raka szyjki macicy do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy i wprowadzenie na terenie całego kraju jednolitego modelu postępowania diagnostycznego.
Rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi 10,7% nowotworów u kobiet. Rocznie ok. 1700 z nich umiera z tego powodu. Dzięki badaniu cytologicznemu można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym stadium choroby – uleczalnym. Badania naukowe dowodzą, iż 1,5% – 2% rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki.
Z bezpłatnej cytologii w ramach programu można skorzystać w każdej poradni ginekologicznej mającej podpisaną umowę z NFZ na porady położniczo-ginekologiczne.
Jeśli wynik jest prawidłowy, lekarz ginekolog zaleca ponowne badanie profilaktyczne po upływie 3 lat lub – w uzasadnionych przypadkach (w szczególności kobiety zakażonym wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne i zakażone HPV – typem wysokiego ryzyka) – po upływie 12 miesięcy.

Lekarze


lek. Dorota Kozłowskalekarz ginekolog, położnik, anestezjolog
lek. Zdzisław Cywińskispecjalista ginekologii i położnictwa
lek. Witold Wiesiołekspecjalista ginekologii i położnictwa

Koordynator


Elżbieta Winkowska-KulokKoordynator poradni specjalistycznych

Galeria